• ALTIN (ONS)
  1.768,42
  % 0,25
 • %
 • %
 • %
 • ÇEYREK ALTIN
  807,00
  % 0,12
 • ALTIN (TL/GR)
  497,84
  % 0,45
 • BITCOIN/TL
  313708,375
  % 0,31
 • BIST 100
  1.391,06
  % -1,63

Vergi İhbarı Nasıl Yapılır? Vergi İhbar İkramiyesi

Vergi İhbarı Nasıl Yapılır? Vergi İhbar İkramiyesi

Öncelikle vergi ihbarı için https://intvrg.gib.gov.tr/index.jsp?gn=ihb adresine girmemiz gerekiyor.

İhbarın değerlendirilmeye alınması için ihbar eden kişinin TC kimlik numarasını ve adresini bildirmesi gerekmektedir.
İhbar edilebilen konular, kaçak ürün ihbarı, sahte veya yanıltıcı belge, asgari ücret indirimi ve ödemeleri,mükellefiyet kaydı,vergi dairesine bildirim yapılmayan işçi gibi birçok konuda ihbarda bulunabilirsiniz.
Haricinde bir konuda ihbarda bulunmak için Maliye hattı olan ALO 189’u arayarak sözlü olarak ihbarda bulunabilirsiniz.
İhbar eden kişinin İhbar ikramiyesi talep etmesi durumunda, Vergi Dairesine veya Defterdarlıklara yazılı olarak yapılması gerektiği açıklanmıştır.

İHBARCIYA İKRAMİYE ÖDENME KOŞULLARI

Her durumda olduğu gibi bunda da belirli koşullar vardır.
Öncelikli olarak ihbarı yapan kişi kimliğini gizlememelidir. İhbarı yapan kişi internet üzerinden ihbar yapıyorsa tamamen kendi TC kimlik numarası ve bilgileri ile ihbarda bulunmalıdır. Yazılı olarak ihbar yapıyorsa, ıslak imzalı dilekçesine kimliğini mutlaka eklemelidir. Ayrıca ihbar dilekçesinde bulunan imza ihbar edene ait olmalı ve takma ad gibi işaretler kullanılmamalıdır. İhbar gerçek olmalı, ihbarın gerçek olmaması durumunda ihbarcının adı ihbar edilene bildirilmesi gerekir
Dilekçede bulunan vergi kayıp ya da kaçağı somut delillere dayanmalıdır. İhbar dilekçesine delillerde eklenmelidir. Sadece genel ifadelerle yapılan ihbardan dolayı ikramiye ödenmemektedir.

Vergi Kaçıranı İhbar Eden Kişilere İkramiye Verildi

Vergilerde, kayıp ve kaçaklarla ilgili mücadelede vatandaşlardan destek alınıyor. Geçen yıl vergi kaçıranları ihbar eden toplamda 440 kişiye 12 milyon lira civarında ikramiye ödemesi yapıldı.Gelir İdaresi Başkanlığı verisine göre, kanun kapsamında vergi kaçakçılığı yapan kişiler hakkında bildirme yapanlara ikramiye veriliyor. Buna göre, geçen yıl 440 kişi ihbar etti. İhbarı doğru çıkan kişilere kesinleşen verginin yüzde 10'luk

İlgili İçerik


İhbarcının ikramiye alabilmesi için, aynı konuda incelemeye daha önce başlanmamış ve başka biri tarafından ihbarda bulunulmamış olması gerekmektedir.

İhbar edenin akraba ya da ortağı olmasının önemi yoktur. İhbar konusunda önemli olan somut delil ve ihbarın gerçek olmasıdır.

KİMLER İHBAR İKRAMİYESİ ALAMAZ?

Belirli kişiler ihbar ikramiyesi alamamaktadır.

Görevleri sebebiyle kayıpları ve kaçakları bilen maliye memur ve denetim ekibine ikramiye ödenmemektedir.

3568 sayılı kanuna göre belge almış muhasebe elemanlarına (Serbest Muhasebeci, Mali müşavir ve Meminli Mali müşavir) ihbar ikramiyesi ödenmemektedir.