• ALTIN (ONS)
  1.768,73
  % 0,27
 • %
 • %
 • %
 • ÇEYREK ALTIN
  808,00
  % 0,24
 • ALTIN (TL/GR)
  498,15
  % 0,52
 • BITCOIN/TL
  313673,138
  % 0,57
 • BIST 100
  1.391,06
  % -1,63

Ekonomide Önemli Notlar

Ekonomide Önemli Notlar

Dünkü ABD enflasyon verisinin birkaç aydır gerçekleşen gerilemeyi teyit ederek bir kez daha öncekine göre düşük gelmesi kıymetli metaller ve pariteler üzerinde satış baskısı oluşturdu.


Ayrıca Almanya’da açıklanan ZEW endeksinin önceki veriye göre son derece düşük gelmesi özellikle Euro başta olmak üzere paritelerde satışın devam etmesine neden oldu. Bu sabah ise pariteler ve altın yatay seyrediyor. Pazartesi günü ABD’deki tatil nedeniyle sığ bir gün olmasına rağmen iştahlı bir şekilde yükseliş kaydeden hisse endeksleri dün hafif geri çekilerek kapandı. Bu sabah Asya endeksleri ise %0.5’ten fazla ekside işlem görüyor. Seçim belirsizliği nedeniyle bundan sonrasında endekslerde risk iştahında azalma görülebilir. Nitekim VIX ve VXN endekslerine baktığımızda her ikisi de Ağustos ayında dip yaptıkları seviyenin yaklaşık %15-%20 üzerinde destek bulmuşa benziyor. Tipik olarak bu tür oluşumların ardından volatilitede hızlı yükselişler olduğunu aklımızın kenarında tutmak gerekir. Orta vadeli VIX ile kısa vadeli VIX endeksleri arasındaki farka baktığımızda, bu değerin endekslerde aşağı yönlü bir harekete işaret ederek gerilediğini görüyoruz.

Ekonomi takviminde bu gün ABD’de ÜFE açıklanacak. Avrupa’da ise Ağustos ayı sanayi üretimi açıklanacak. Bilançolarda ise bu gün Goldman Sachs, Bank of America, Wells Fargo, United Health Group ve United Airlines var. Dünkü bilançolarda kredi karşılıklarındaki büyük düşüşe rağmen bankalarda odak noktası krediler ve kredi karşılıkları konusu olmaya devam edecektir. Havayolları tarafında ise şirketten yapılacak yılın geri kalanı ve sonraki yıllar için görünüm beklentisi oldukça önemli olacaktır. Önceki bilanço döneminde havayolu şirketlerinin CEO’ları yaptıkları açıklamalarda 2023’te eski seviyelere ulaşmayı beklediklerini söylemişlerdi. Ayrıca Alcoa da bu gün bilanço açıklayacak. Yükselen baz metal fiyatları ve hammadde talebinin Alcoa’ya iyi bir bilanço hediye etmiş olması beklenir.

Vergi İhbarı Nasıl Yapılır? Vergi İhbar İkramiyesi

Öncelikle vergi ihbarı için https://intvrg.gib.gov.tr/index.jsp?gn=ihb adresine girmemiz gerekiyor.İhbarın değerlendirilmeye alınması için ihbar eden kişinin TC kimlik numarasını ve adresini bildirmesi gerekmektedir.İhbar edilebilen konular, kaçak ürün ihbarı, sahte veya yanıltıcı belge, asgari ücret indirimi ve ödemeleri,mükellefiyet kaydı,vergi dairesine bildirim yapılmayan işçi gibi birçok

İlgili İçerik

Petrol’de dün gelen tepki alımlarının ardından bu sabah hareketli ortalama yığılması olan $40.50’ın hemen öncesinde baskı görüyor. Dün Uluslararası Enerji Ajansı’nın yaptığı talebin azalmasını bekledikleri açıklamalar doğrultusunda petrolde baskının devamı beklenir. Pazartesi günü olan tatil nedeniyle DOE petrol stokları bu gün değil yarın açıklanacak. Yani bu gün teknik seviyeler, endekslerin ve DXY’nin seyri gibi faktörler petrol hareketinde etkili olabilir. Bu sabah $40.30 bölgesinden geçen Aralık vadeli kontratın işlem aralığı yukarıda 41.70, aşağıda $38.80 olabilir.

Altın ve gümüşte ise satışlar şimdilik alımlarla karşılanıyor. Ancak özellikle altında, gelen satışın Ağustos ayından bu yana çalışan negatif eğimli teknik işlem kanalının üst bandından döndüğünü düşünürsek, bu kanalın alt bandının 1810/1800 aralığında olması altın boğaları açısından oldukça endişe verici. Bu bakış açısıyla teknik olarak $1875/$1870 bölgesi çok önemli. Eğer aşağı yönlü kırılırsa $1800 bölgesine kadar önü açılabilir.