• ALTIN (ONS)
  1.801,85
  % -0,23
 • %
 • %
 • %
 • ÇEYREK ALTIN
  803,00
  % -0,48
 • ALTIN (TL/GR)
  495,29
  % -0,39
 • BITCOIN/TL
  294058,256
  % 1,49
 • BIST 100
  1.351,59
  % -0,86

Dolar Kuru Ne Zaman Düşecek?

Dolar Kuru Ne Zaman Düşecek?

Dolar Kuru Ne Zaman Düşecek? Faiz Kartları artık Bypass’mı Oldu?

Türkiye Siyasi-ekonomik yapı olarak, ABD ve Avrupa’nın yapacağı yaptırımları artık kaideye almamakta. 22 Ekimde Merkez Bankası Faiz artırımı yapmış olsaydı, kur bir nebze olsun düşecekti. Fakat Dünyanın içinde bulunduğu küresel unsurlar nedeniyle 3-4 gün sonra tekrar Doviz kuru ve altın fiyatlarında dalgalanma başlayayıp + yükselmeye devam edecekti. İlerleyen dönemlerde Kur yükseldiğinde muhtemelen faizlerde yine yükseltme yapılacaktır. Çünkü son 20 yıldır bu hep böyle olmuştur. Oluşan endişe faizleri yükseltme reaksiyonu vermekte. Fakat Faizle kuru tutmak artık çok zor.

Faiz Kartları Artık İşe Yaramıyormu?

Türk lirasının değer kazanması ve yatırımların artması artık Türkiyeye Sıcak Para girişi ile veya istenilmeyen bir durum olan yurtdışından Doviz olarak borç alma ile mümkündür.
Yatırımcılar bir ülkeye girerken en ana unsur olarak Güven istemektedirler. Örnek vermek gerekirse Belli bir sermaye ile yatırıma hazırlanan iş adamı, 1-2 yıl sonra yatırım yaptığı ülkede Doviz kurlarının nereye gideceğini veya artışın hangi oranlarda olabileceğini kaba taslak kestirebilmesi gerekmetedir. Ki bunu bilmezse zaten yatırım yapması çok mantıksızdır. Ülke’nin izlemiş olduğu politika bu bağlamda önem kazanmaktadır. İstikrar olmayan ülkelere yatırım yapılamamasının en önemli temel nedenlerinden biride bu.
Paramın yönü ne olacak?
İhraç ettiğim veya yurt içinden tedarik ettiğim ürünler ya 2 katına çıkarsa o zaman ne halt edeceğim?
Ülkede ani doviz dalgalanma sonucu oluşan endişe ve tedirginlikler nedeniyle müşterilerimin/tüketicilerin alım gücü ne kadar değişecek?
Dolayısıyla Üretmiş olduğum ürünler kaba tabirle ya çakılır elimde kalırsa?
Ülkede Kira bedelleri ve iş gücü maliyetleri ani dalgalanmalar yaşarsa bunun altından kalkabilecek miyim?
Devlet yetkililerin ve özelikle ülke ekonomisi ile ilgilenen resmi finansörlerin tahminleri nekadar tutabiliyor?
ve sayamadığımız bir çok madde… İşte bunların hepsine güven deniliyor.
Dolayısıyla ilgili maddeler sağlıklı olmadığı takdirde Kur ne zaman düşer? sorusunun cevabı yukardaki maddeler algılandığı taktirde kendiliğinden oluşacaktır.

3 Kasım ABD Başkanlık seçimlerinde güçlü bir ekiple Joe Biden’in kazanma ihtimali çok yüksek görülüyor.

Joe Biden, Türkiye için birçok yaptırım kararı alacağını bizzat kendisi dile getirmiş bulunmakta. Şu durumda ABD seçimlerini beklemeden yatırım kararı almak mantıken yanlış olacaktır.
Temel neden: Belirtmiş olduğumuz Güven Unsurları