• ALTIN (ONS)
  1.801,85
  % -0,23
 • %
 • %
 • %
 • ÇEYREK ALTIN
  803,00
  % -0,48
 • ALTIN (TL/GR)
  495,29
  % -0,39
 • BITCOIN/TL
  294230,208
  % 1,46
 • BIST 100
  1.351,59
  % -0,86

Altın Neden Düştü? Develüasyon’mu Geliyor?

Altın Neden Düştü? Develüasyon’mu Geliyor?

Altın Neden Düştü? Develüasyon Geliyor mu?

Dün Merkel’in yaptığı Avrupa’da Restaurant ve cafeler bian önce kapatılmalı açıklamasından sonra altının pimi çekilmiş oldu. Dünya çapında Pandemi 2. dalga’nın geldiğini resmen işaret etti. Bizi takip eden ziyaretçilerimiz, iki hafta önceki yazılarımızda Pandemi 2. Dalga’nın geleceğini, piyasaların çok dalgalanacağını, altın ve dovizin fırlayacağını haber verdiğimizi bilmektedirler.

Altın ve Dolar Fırlayacak – Pandemi 2. Dalga Geliyor!

18 Ekim 2020 - ABD ve Avrupa ülkelerinde yasaklar yeniden gündemde olması nedeniyle ekonomide yeni dalgalanmalar beklenmekte. Günlük Altın ve Doviz fiyatlarının bir anda artması pandemi 2. dalga'nın yaklaştığının habercisi olmaktadır.Fransa'da 21:00 / 07:00 saatleri arasında yeniden sokağa çıkma yasağı ilan edildi.Almanya ve Hollanda'da alışveriş mağaza ve restaurantlar yeniden kapatılmaya başladı.ABD dışında diğer ülkelerde kendi ekonomilerini canlandırmak adına

İlgili İçerik

Amerika Borsalarından Asya borsalarına + Türkiye borsalarında %2-3 civarında satış baskıları geldi. Doğal olarak altının fiyatıda düştü. Çünkü okadar fazla satış vardıki zararını telafi etmek isteyen pek çok yatırımcı Altın kontratlarını bozdurmak zorunda kaldı.
Fakat önümüzdeki günlerde altının ons’unun 2bin dolara gittiğini ve sonrasında pandemi ve teşvik açıklamalarıyla 2bin doları aşıp yeni rekorlara gitmesi muhtemel görülüyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez bankası Başkanı Uysal Dovizle ilgili sorulara çok enteresan cevaplar verdi. Acaba Develüasyon mu olacak? Türkiye ve yurt dışı borsalarında satışlar devam edecekmi? Altın daha fazla düşecek mi? Merkez Bankası Başkanı Uysal asya ülkeri ile Swap görüşmelerinin devam edeceğini belirtti. Asya ülkelerinden doviz alınıp Amerikadaki borçların kapatılması düşünülmekte. Yani elde Dolar yoksa , Türkiyedeki sıkışıklık artacak ve Develüasyon’su bir ortam piyasalara hakim olacaktır.

DEVALÜASYON NEDİR?

Bir ülkenin para biriminin diğer devletlerin para birimlerine göre yüksek ölçüde değer kaybetmesidir.
Devvelüasyon’u Tetikleyen unsurlardan biriside Cari açıktır: ithal edilen ürünlerin ihraç edilen ürünlerden maddi açıdan fazla olması.

Swap Anlaşması Nedir?

Kelime olarak değiş tokuş anlamındadır. Ekonomide ise Farklı ülkelerle belirli bir zaman diliminde faiz ödemelerinin veya farklı para birimlerinin kendi arasında değiştirildiği takas anlaşmasına “Swap Sözleşmesi” veya “Swap anlaşması” denilmektedir.